Іван Купала

7 липня

З ранку дівчата збирають трави і квіти, плетуть вінки

З ранку дівчата збирають трави і квіти, плетуть вінки

Іван Купала (Іванова ніч, Іванів день) - одне з головних свят календаря слов'ян, що збігається з Різдвом Івана Хрестителя.

Купальські обряди, що здійснюються в переддень свята («ніч напередодні Івана Купали»), становлять складний обрядовий комплекс, що включає: збір трав і квітів, плетіння вінків, прикрашання зеленню будівель, розпалювання вогнищ, знищення опудала, перестрибування через багаття або через букети зелені, обливання водою, ворожіння, висліджування відьми, нічні безчинства.

Іван Купала або Купайла - з найдавніших часів відомий у слов'ян як свято Сонця, зрілості літа і зеленого косовиці. Люди оперізувались перев'язами з квітів, на голову одягали вінки з трав. Водили хороводи, співали пісні. Люди похилого віку за допомогою тертя сухих паличок добували «живий вогонь», розводили багаття, в середину яких ставили жердину з укріпленим на ньому палаючим колесом - символом сонця. Купальські свята відбувалися за часів язичництва на честь Бога Сонця, дружиною якого була світлоносна Заряду, красна дівиця.

Після переходу на новий стиль свято Івана Купала припадає на 7 липня, точніше, в ніч на 7 липня. Деякі європейські країни відзначають Іванів день або День святого Івана (подібність Івана Купали) за старим стилем, в дні літнього сонцестояння - з 20 по 26 червня.

Слов'янська громада рідновірів, чиї свята представлені в Календарі в розділі «Свята слов'ян», також відзначає свято Івана Купала за старим стилем - 24 червня.

Все по темі: , ,

Роздрукувати

Зберегти в Календар Google

Схожі свята

  • Свято Івана Купала у слов'ян

    Свято Івана Купала у слов'ян - свято літнього сонцестояння. З учасників свята, людей знаючих обрядові правила, вибирається «урядник», який займеться підготовкою та проведенням свята. Уславлення і різні обрядові...


© 2009-2024 day.calendar.org.ua - це повний календар свят, подій, іменин, народних прикмет на кожен день. Друкована версія.