Микола Хвильовий (Микола Григорович Фітільов)

Український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози.

Народився 13 грудня 1893, помер 13 травня 1933
131 років тому  91 років тому

Микола Фітільов народився в сім’ї вчителів. Навчався він у початковій школі, гімназії, з 6-го класу якої був виключений за участь у революційній організації.

1916 р. воював на фронтах Першої світової війни, був членом дивізійної ради солдатських депутатів. 1919 р. у Харкові вийшло друком три збірки поезій, 1921 р. до літератури, української культури і державотворчих змагань увійшов як Микола Хвильовий.

1923 року вийшла збірка прозових творів «Сині етюди», 1924 р. — збірка оповідань «Осінь», повість «Санаторна зона». Ці публікації та громадянська активність зробили Хвильового центральною постаттю в літературному процесі 1920-х років.

Микола Хвильовий у перші пореволюційні роки був одним із найпопулярніших письменників. Його вірші і новели вміщувались у шкільні підручники і хрестоматії, його пісні співав народ…

20 листопада 1925 р. разом з однодумцями створює літературну організацію ВАПЛІТЕ (Вільна академія пролетарської літератури), літературна дискусія 1925–1927 рр., яка від питання про якість літературних творів, порушеного Хвильовим, швидко перейшла на ідеологічні засади і принципи розвитку української культури: «Ми визнаємо українське відродження за необхідний і неминучий етап» (Микола Хвильовий). 14 січня 1928 р. ВАПЛІТЕ змушена «самоліквідуватись».

1927 р. написано роман «Вальдшнепи», III частину якого було знищено урядовими органами.

1933 року Микола Хвильовий здійснив поїздку по селах, де на власні очі бачив голодомор як найбільш переконливий «аргумент» сталінського виховання українців.

У травні 1933 р. було заарештовано Михайла Ялового, друга й однодумця, колишнього президента письменницької організації ВАПЛІТЕ.

Кілька разів Микола Хвильовий пробував зняти з себе жорстокі і небезпечні звинувачення. Адже його не чули і не хотіли чути. 13 травня 1933 р., зібравши друзів, Микола Хвильовий застрелився. Так закінчила свої рахунки з життям людина, яка тричі була під розстрілом.

Все по темі: , , , , , , ,© 2009-2024 day.calendar.org.ua - це повний календар свят, подій, іменин, народних прикмет на кожен день. Друкована версія.