Амосов Микола Михайлович

Лікар, відомий своїми заслугами у сфері хірургічного лікування захворювань серця й легень, а також досягненнями у галузі моделювання психічних функцій мозку.

Народився 6 грудня 1913, помер 12 грудня 2002
111 років тому  22 років тому
Амосов Микола Михайлович

Амосов Микола Михайлович

Микола Михайлович Амосов — український лікар, учений в галузі медицини, біокібернетики, дійсний член НАНУ, директор Інституту серцево-судинної хірургії. У 2008 році він був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки Великі українці.

Микола Михайлович народився в селянській родині. Мати була акушеркою. Жили бідно — мати на роботі не приймала подарунків і це послужило прикладом на все життя.

З 12 до 18 років навчався в Череповці у школі, потім — у механічному технікумі.

1932 р. працював у Архангельську, начальником зміни робітників на електростанції при лісопильному заводі.

1934 — розпочав навчання в Заочному індустріальному інституті.

1935 — вступив до Архангельського медичного інституту, який закінчив з відзнакою 1939 року. Паралельно з медициною продовжував навчання в заочному інституті. Темою для диплому обрав проект великого аероплана з паровою турбіною.

Амосов Микола

1940 — диплом інженера «з відзнакою». Після закінчення інституту і до початку війни Німеччини та СРСР працював хірургом лікарні в Череповці. Працював у комісії з мобілізації, а через деякий час призначений головним хірургом у Польовий пересувний госпіталь. Після того працював хірургом в Москві, Брянську (РСФСР).

У березні 1953 захистив докторську дисертацію з медицини на тему «Резекції легень при туберкульозі».

З 1958 року починає співпрацювати з Інститутом кібернетики в галузі фізіологічних досліджень серця.

1963 — Амосов уперше у СРСР зробив протез мітрального клапана.

У 60-х, початку 70-х Микола Михайлович, захворівши на туберкульоз, лікувався

в Старокримському санаторії. Повністю вилікувавшись від недуги, організував у санаторії пульмонологічне хірургічне відділення. Неодноразово приїжджаючи на два-три місяці в Старий Крим до своїх родичів, Амосов привозив з собою своїх учнів і навчав їх лікувати хворих на туберкульоз. Сам неодноразово робив операції, як у санаторії так і в Старокримській міській лікарні.

У 2003 році на честь Амосова була перейменована одна з вулиць Києва.

Національною Академією наук України була заснована Премія НАН України імені М. М. Амосова, яка вручається Відділенням біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України за видатні наукові роботи в галузі кардіо- та судинної хірургії і трансплантології.

Амосов Микола

У Києві на вулиці Богдана Хмельницького, 42, де в 1971–2002 роках жив і працював вчений, встановлено меморіальну дошку.

На його честь названо астероїд, відкритий 8 жовтня 1969 року.

Все по темі: , , ,© 2009-2024 day.calendar.org.ua - це повний календар свят, подій, іменин, народних прикмет на кожен день. Друкована версія.