Український конструктор авіаційних двигунів. Член-кореспондент АН СРСР (з 1960), академік АН СРСР (1968). Академічні видання Російської Федерації називають академіка Люльку російським конструктором.
Народився 23 березня 1908 | , помер 1 червня 1984 |
116 років тому | 40 років тому |
Архип Люлька
Архип Михайлович Люлька народився 23 березня 1908 року в селі Саварка Київської області. Закінчив Білоцерківське училище і вступив до Київський Політехнічний інститут, де був учнем М. Кравчука.
У 1937 році влаштовується на роботу в Харківський авіаційний Інститут. Тут же створює свій перший шедевр - двоконтурний турбореактивний двигун. Активно займається дослідженнями енергетичних речовин, створює нові типи двигунів. У 1938 році його двигун дає можливість розвивати швидкість літака до 900 км / год.
У післявоєнні роки Архипа Михайловича призначають генеральним конструктором авіаційних двигунів. Під його керівництвом розробляють нові типи двигунів. У 1957 році на випробуваннях двигуна ТР-1, літак СУ-7 вперше перевищив швидкість звуку. На основі цього літака пізніше розробили бомбардувальники і штурмовики.
Створений Люлькою двигун АЛ-31 Ф встановлений на літаку з світовою славою - СУ-27, який заснував 27 рекордів у фігурах вищого пілотажу («Кобра Пугачова», «Дзвін»). А двигун АЛ-29, сконструйований талановитим авіатором, встановлений на космічному кораблі «Буран».
Помер Архип Люлька в 1984 році в Москві.
Архип Михайлович - першовідкривач у сфері надзвукової авіації. Керівник проекту створення конструкторського бюро, яке в наші дні названо його ім’ям. Лауреат кількох премій, Герой Соціалістичної Праці.
© 2009-2024 day.calendar.org.ua - це повний календар свят, подій, іменин, народних прикмет на кожен день. Друкована версія.